Nyaralj a Balatonon

Vonyarcvashegyen

Keszthely, Festetics - kastély

festkast.jpg

A több mint negyedévezredes Festetics-kastély építését 1745-ben Festetics Kristóf kezdte. Az akkor 34 termes épületet a XVIII. és XIX. században háromszor átépítették, bővítették, így ma 101 helyiséggel büszkélkedhet és ezzel Magyarország három legnagyobb, barokk kastélyainak egyike lett. Bámulatos szépsége az elmúlt századokban is koronás főket, főhercegeket, diplomatákat, híres családok tagjait vonzott ide. Az utóbbi két évtizedben olyan neves látogatói voltak, mint a belga királyi pár, Göncz Árpád, Mádl Ferenc valamint Portugália, Németország, Csehország, Szlovénia, Szlovákia, Ausztria, Lengyelország, Olaszország és a Kínai Népköztársaság és a Vietnámi Szocialista Köztársaság elnökei. A Festetics-kastély ma múzeum és konferencia központ. Állandó és időszaki kiállításait évente mintegy 200 ezer látogató tekinti meg. Zenei rendezvényei megközelítik a százat. A kastély parkjába a díszes főkapun juthatunk be. Évente 70 ezer egynyári virágot ültetnek ki a kertészeink a nyírott pázsitba illesztett ágyásokba. Az előkertet vadgesztenyefák, török mogyoró, orgonák, fekete fenyők és más fák, bokrok mellett két klasszikus szépségű japánakác, és Festetics György gróf mellékalakokkal kiegészített bronzszobra és egy nagy szökőkút díszíti. A park több évszázados fáinak lombjai alatt nyári estéken klasszikus színházi előadásokat élvezhet az ide látogató vagy gyertyafényes, zenés éjszakai kastély-látogatáson vehet részt. Kívánságra a kiállításokon tárlatvezető ad információkat, német, angol, olasz, orosz nyelven. A kastély szobrokkal díszített nyugati homlokzatával szemben két szökőkutat is magába foglaló francia kertben gyönyörködhetünk, amely mögött tízhektáros angolpark húzódik. A sétányok a park ősöreg fák között kanyarognak, köztük 400 éves is akad. A parkot a Festetics család céltudatosan szépítette, gazdagította növényritkaságokkal is. Több mint 50 fafaj és bokorfaj hűvöse alatt lehet sétálni vagy a padokon megpihenni. Közben eljutunk egy tavacskához, kis vízeséssel kombinált sziklakerthez, valamint a híres oroszlános kúthoz, amelyből nyáron friss, iható víz csorog. A kastélykert hátsó traktusában áll a kocsiház és istálló díszes épülete, amelyben a Hintómúzeumot találjuk. Ily módon, ha a kastély összes kiállítását, parkját nyugodtan meg akarja nézni, legalább jó néhány órát rá kell szánnia!

Nyári nyitvatartás

június 1. - június 30. 9-17 óráig, hétfő szünnap

július 1. - aug. 31. 9-18 óráig szünnap nélkül

szept 1. - május 31. 10-17 óráig, hétfő szünnap

Szünnapokon előre bejelentettcsoportokat fogadunk!

Ünnepi nyitvatartás

jan. 1. 12-17 óráig

Húsvét és Pünkösd hétfő: 10-17 óráig

május 1. 10-17 óráig

aug. 20. 9-18 óráig

okt. 23. 10-17 óráig

dec. 23, 26, 29 és 30. 10-17 óráig

dec. 24, 25, és 31. 10-14 óráig

Jegyárak (2010. január 1-től)

   Felnőtt
 Diák és 62 év feletti felnőtt
Kastélymúzeum
 2000.- 1000.-
 Hintómúzeum  1000.-  500.-
 Vadászati, vagy modellvasút kiállítás
 950.-  475.-
 Kastély és hintó múzeum
 2300.-  1150.-
 Vadászati és modellvasút kiállítás
 1500.-  750.-
 Hintó, Vadászati és modellvasút kiállítás
 1900.-  950.-
 Valamennyi kiállításra
 3300.-  1650.-
 Videójegy  2400.-  -
 Fotójegy  1400.-

 -


Hévízi-tó

hevizto.jpg

Hévízi-gyógytó 4,44 ha kiterjedésével és az őt körülvevő 50 ha területű véderdővel Európa legnagyobb gyógyító erejű melegvizes tava. Ez a tó különleges képződmény, hiszen ellentétben a többi melegvizes tóval, melyek általában vulkanikus eredetű helyeken, agyag- vagy sziklatalajban vannak, a Hévízi-tó tőzegmedrű forrástó. A Keszthelyi-hegység nyugati lejtője mentén, a Hévízi-völgyben található, Hévíz városa mellett.Különlegességét növeli még az a páratlan természeti látvány, ami az odalátogatót fogadja: a park közepén elhelyezkedő csillogó víz, a vízfelszínt borító páraréteg és az indiai vörös tündérrózsa, amely az egész tóban mindenhol fellelhető. A tavat lombhullató mocsárciprus fasorok körítik, amelyek az egyediségét fokozzák.

3 órás belépő: 2400,- Ft

4 órás belépő: 2600,- Ft

5 órás belépő: 3000,- Ft

Nyitvatartás: 08:00 - 18:00


Balatonederics - Afrika Múzeum

afr.m.jpg

Az Afrikai Múzeum alapítója, Dr.h.c.Dr. Nagy Endre 1913. november 12-én született Ószőnyben. Iskoláit Keszthelyen végezte, majd Pécsett jogból ledoktorált, Németországban pedig vadászmesteri diplomát szerzett. 1944-ben - mint csendőr századost - báró Hatvany Alexandrával kötött titkos házassága miatt börtönre ítélték. A Horty-rendszert követő új hatalom, azonban, szakmai tudása miatt 1950-52 között a kormányvadászatok főnökének nevezi ki. A  kommunista rendszer politikai viharai elől előbb-utóbb családjával mégiscsak menekülni kényszerült. Ausztriában, Németországban tevékenykedett vadászati vonalon, majd egy ideig a Frankfurt melletti Opel Zoo illetve az 1954. évi düsseldorfi nemzetközi vadászkiállítás trófeaosztályának vezetője volt.

afrikam.jpg

Három afrikai gyűjtőújta után, 1958-ban végleg elhagyta Európát és Tanzániában települt le, ahol állatkertek és múzeumok megbízásából mint gyűjtő és vadbefogó tartotta fenn magát. Évek múltán az ország egyik legismertebb fehér vadásza lett, állatkertet és vadaskertet alapított, a Kilimandzsáró és a Meru vulkán vadászterületein vadászati főnökként is működött. Az 1971-es budapest Vadászati Világkiállítás egyik értelmi szerzőjeként pedig mint a tanzán pavilon vezetője vett részt. Vadászati és néprajzi gyűjteményének nagy részét 1984-ben Balatonedericsre, családi kúriájába hozta haza, mely azóta élő világgal körülvéve mint múzeum működik. (Az ő nevéhez fűződik egyébként még a kenyai Windisch-Graetz herceg trófeagyűjteményének a keszthelyi Festetics-kastélyba történő hazahozatala is.) Munkásságának elismeréseképpen magas kitüntetésben részesült Tanzániában, idehaza pedig a Magyar Népköztársaság Csillagrendje (1986), a keszthelyi Agrártudományi Egyetem életművéért adományozott honoris causa (1993) és a Hubertus-kereszt aranyfokozata postomus kitüntetések tulajdonosa lett. Számos publikációja jelent meg mind külföldi, mind belföldi szaklapokban. Halála után (1994. július 12.) immár négy vadásztársaság, a balatonedericsi általános iskola valamint egy 1981-ben róla elnevezett tanzániai tó teszi nevét halhatatlanná. Hamvait Balatonedericsen és Tanzániában helyezték örök nyugalomra. Halála óta második felesége, Beretz Katalin működteti és bővíti férje terveinek megfelelően az objektumot Afrika Múzeum néven.

Nyitvatartás: Április elejétől Október végéig minden nap: 9-17-ig

Jegyár: 

felnött: 1100 Ft.-

gyerek: 600 Ft.-

nyugdíjas: 700 Ft.-

Parkolás és az idegenvezetés ingyenes!


Szigligeti vár

szigliget_var.jpg

A várat a pannonhalmi apátság építtette 1260 és 1262 között. Az apátság után a várat a Lengyel család birtokolta, de közben egy évtizedig Török Bálint is volt a tulajdonosa. A vár legrégebbi része az öregtorony, amely délen, a legmagasabb ponton áll. A 14-15. században bővítették az alsóvárat, 1531-1540 között Török Bálint építtette. A szigligeti vár végvárként védte a Balaton vonalát a török háborúk alatt. A XVII. századig többször átalakították. A 17. század végén villámcsapástól leégett. A falut ugyan elpusztította a török, de a várat nem tudta elfoglalni, viszont a császár 1702-ben elrendelte a felrobbantását, köveiből épültek fel a vár alatti szép nemesi kúriák. A 239 m magas Várhegy tetején hosszan elnyúló, elromosodott épület helyreállítása folyamatos. A szigligeti vár, háttérben a Szent György-hegy Gyönyörű panoráma nyílik innen a Balatonra. A templom mögül indulva először az alsóvárba jutunk, majd egy gyilokjárón át a rondellára. Innen meredek gyalogút vezet az alsóvárnál mintegy 20 méterrel feljebb emelkedő felsővárba. Itt volt az egykori öregtorony és várúr palotája és tornya. 1991-ben látványos munka kezdődött el a várban, teljes feltárása, helyreállítása folyamatos.

Nyitvatartás: 2011. március 15. - október 30.

H-V 9:00-18:00

Belépő: felnőtt: 600 Ft; gyermek: 300 Ft


A sümegi vár

sumeg.jpg

Szép sétaút vezet Sümeg legismertebb nevezetességébe, a várba. Maga a Vár-hegy is különleges látvány, hiszen szinte teljesen a síkságból emelkedik ki.

A helyzetéből adódóan is jól védhető végvár, erősség lehetett. A várban múzeumot is berendeztek, melyben megismerhetjük a vár történetét, a régi büntetések különböző módjait és eszközeit, valamint szablya- és kocsigyűjteményt láthatunk. 

varjatekok.jpg

A vár látványos rendezvények, várjátékok színhelye. 1994 óta évenként az idegenforgalmi idényben a veszprémi Petőfi Színház művészei tartanak előadásokat a Sümegi Várszínház rendezvénysorozatának keretében. A Sümegi várat Szent István ajándékozta a veszprémi püspökségnek. A török terjeszkedés évtizedeiben komoly szerepet kapott Sümeg vára, hiszen második vonalban védte Magyarországot, illetve Nyugat Európát. A város ugyan többször török kézre került, de a magaslatra épült erődítményt nem tudták bevenni. Sümeg vára az utóbbi évtizedekben teljesen újjáépült, falai szilárdan állnak. A vár vendégei időutazáson vesznek részt, hiszen az öreg falak között a nyári időszakban feléled a középkor, megnyitják műhelyeiket a korabeli céhek. Az udvaron lovagok gyakorlatoznak, az istállóban pedig a vár állattartása simogatható. Erősebb idegzetűek még a kínzókamrát is megtekinthetik. A Sümegi Várjátékok az összefoglaló neve azoknak az idegenforgalmi és kulturális programoknak, melyeket a várban bemutatnak. A Végvári Napok a legkiemelkedőbb fesztivál. A Sümegi Vár a Veszprémi Színház kihelyezett várszínházaként is működik. Végvári Napok A legfőbb program a Sümegi Vár ostroma: a törökök tüzérségi, lovas és gyalogos támadása. A támadás a vár közeléből, a birtokról indul, majd a várban folytatódik, ahol a nézők páholyból követhetik figyelemmel az eseményeket: amikor a törökök felmásznak a várfalon, és elfoglalják a várat. Az ostrom természetesen a védők bátor kiállásával ér véget, visszafoglalják a várat a töröktől. Történelmi Lovasjátékok A Történelmi Lovasjátékokon a látogatók a honfoglaló lovas íjászok, a középkor lovagjai, a végvári vitézek, a magyar várvédő katonák vitézségére emlékező bemutatókat tekinthetik meg. Középkori Lakomák A Lovasjátékok, lovagi tornák fáradalmaiban megéhezve különféle lakomák közül választhatnak. A középkor gasztronómiai különlegességeit és szokásait felvonultató Középkori Lakomák háromféle változatát kínálják, a vacsorát mindig a Lovagteremben rendezik.

Látogatható egész évben (időjárás függő)

Lovagi játékok: július-augusztus hónapokban

Nyitvatartás: 2010. július 1. - augusztus 31.: H-V 9:00-19:00

Belépő: 1500 Ft (felnőtt)

április, május, szeptember, október hónapokban: H-V 9:00-17:00;

június: H-V 9:00-18:00 Belépő: 1000 Ft (felnőtt)


A tapolcai tavasbarlang

tavasb.jpg

Tapolca természeti ritkaságát, 1902-ben kútásás során fedezték fel, majd tíz évvel később a látogatók előtt is megnyitották. A mintegy négy kilométerre tehető, a víz által kialakított járatrendszerből ma két és fél kilométernyi bejárható. A karsztvíz által kialakított háromszintű barlangrendszer alsó termeit és a felső járatok egy részét 19 Celsius-fokos víz borítja. Ezt a mintegy 300 méteres szakaszt csónakkal lehet körbejárni. A változó mélységű, tiszta vízben jól láthatók az alsó termekbe vezető lejáratok is. A szarmata mészkőben kialakult barlang különös érdekességét a benne levő tavak nyújtják, melyek zöldes színű vízén - néhány évnyi szünet után - 1998-tól újra lehet csónakázni. A legnagyobb terem csaknem 20 méter hosszú, 3-5 méter széles és 8 méter magas. Az utcaszintről 75 lépcsőfokon jutunk le a barlangba, melynek legnagyobb terme, a Lóczy-terem csaknem 20 méter hosszú, 3-5 méter széles és 8 méter magas. Itt is és a következő, Batsányi-teremben is eredeti szépségükben láthatók a vízoldotta üregek. A Batsányi-teremtől néhány lépés a régi csónakkikötő. Csaknem méteres mélységű kristálytiszta vízen csónakázhat itt a látogató. Így látogatható a Maximum-terem, ahol a rendszer legszebb kristályai vannak. A barlang kialakulása a térség geológiai múltjával, a mélyrétegekben lévő meleg víz oldóhatásával magyarázható. A Barlang különlegessége a látványon túl, hogy a benne lévő tavak vizének hőmérséklete jóval magasabb volt a környző kutak vizének megszokott hőmérsékletétől, így a barlang levegője is melegebb az átlagos pincehőmérsékletnél.

A fokozottan védett Tapolcai-tavasbarlang látogatható szakasza 250 méter hosszú, amelyből 70 méter száraz, 180 méter vízzel borított járat; utóbbit csónakázva ismerhetik meg (a barlang adottságai összesen 8 db csónak használatát teszik lehetővé). A csónakázáshoz kísérőt nem biztosított. A barlangba 73 lépcsőfok vezet le, a látogatható szakaszt óránként legfeljebb 130 fő tudja megtekinteni.

Gyermek kedvezmény: 700 HUF 14 év alatt

Belépő: 1000 HUF

Az érkezés sorrendjében, előzetes bejelentkezés nélkül látogatható!

Március 12. és Június 30. között minden nap: 10:00 - 17:00

Július 1. és Augusztus 31. között minden nap: 09:00 -19:00

Szeptember 1. és Október 31. között minden nap: 10:00 - 17:00





Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 1
Heti: 4
Havi: 31
Össz.: 8 395

Látogatottság növelés
Oldal: Látnivalók
Nyaralj a Balatonon - © 2008 - 2024 - nyaralasabalcsin.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weboldal szerkesztő mindig ingyenes. A weboldal itt: Ingyen weboldal

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »